Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
Biyomedikal Mühendisliği - Biruni Üniversitesi

Biyomedikal Mühendisliği

Biyomedikal Mühendisliği

    Tıp ve sağlık alanlarına mühendislik vizyonuyla yaklaşan Biyomedikal Mühendisliği Bölümü, hem ülkemizde hem de dünyada geleceği parlak ve iş potansiyeli en yüksek olan bölümlerden biridir. Biyomedikal Mühendisleri doktorlarla birlikte çalışarak klinik problemlere çözüm ararlar, medikal ekipmanlar ve cihazlar geliştirirler. COVID-19 salgınıyla birlikte tıbbi teknolojilere olan ihtiyaç, Biyomedikal Mühendisliğinin önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.

    Konusunda uzman, yurtdışı deneyimine sahip, sanayi deneyimli,  birçok projede aktif olarak görev alan dinamik akademisyenler tarafından yürütülen Biyomedikal Mühendisliği Programının amacı alanında temel bilgi, beceri ve donanıma sahip, evrensel bilim ve eğitim ilkelerini benimsemiş, teknolojik yenilikleri takip eden, realist ve analitik düşünceye sahip, teorik ve pratik altyapısı güçlü, fark yaratabilen biyomedikal mühendislerini yetiştirmektir.

    Programımızın ilk iki yılında,  matematik,  fizik,  kimya ve biyoloji gibi temel bilim dersleri ile bilgisayar programlama, elektrik devreleri, elektrik devreleri laboratuvarı, mikroişlemci ve gümülü sistemler ile Biyomedikal Mühendisliğinin temel konularını içeren bir eğitim alan öğrenciler, üçüncü yıldan itibaren meslek derslerinin ağırlıklı olduğu programla Biyomedikal Mühendisliğinin çeşitli çalışma ve uygulama alanlarını tanıyor ve çeşitli alanlarında uzmanlaşabiliyor.

    Biyomedikal Mühendisliği Bölümü mezunları; mühendislik alanında, hastanelerde ve sağlık merkezlerinde, elektronik, malzeme ve robot endüstrisi AR-GE laboratuvarlarında, biyomedikal ekipman firmalarında çalışabilecekleri gibi akademik kurumlarda kariyer yapma imkanına da sahiptir.