Öğrenci Etkinlikleri

30.09-04.10.2019
YEM KİTABEVİ STANDI - Kitap Tanıtım ve Satışı
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen Yem (Yapı Endüstri Merkezi) Kitabevi standında mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, tasarım, kültür gibi birçok alanda yazılmış kitapların tanıtım ve satışı yapılmıştır. Başta mimarlık olmak üzere birçok alanda uzmanlaşmış önemli bir yayınevi olan Yem Kitabevinin standında, öğrencilerimiz kendi alanları ve müstakbel meslekleriyle ilgili çeşitli kaynakları inceleyebilmiş; aynı zamanda ilişkili disiplinler hakkında bilgi edinerek, teknik konular ve düşünce akımları hakkında yazılmış temel kaynaklara erişme ve onları edinme fırsatı bulabilmişlerdir.
04.10.2019 - Saat: 15.45
MESLEKİ SÖYLEŞİLER I : İç Mimar Olmak
İç Mimarlık eğitimine yeni başlayan öğrencilerimizi mesleği icra eden kişilerle buluşturmak amacıyla düzenlenmiştir. İç mimarlık alanındaki deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilen konuğumuz iç mimar Özlem Güven, öğrencilerimize mesleki tecrübelerini aktarmış, onların bu konularla ilgili sorularını yanıtlamış, güzel ve oldukça faydalı bir sohbet ortamı doğmuştur.
16.10.2019
PERA MÜZESİ VE 16. İSTANBUL BİENALİ GEZİSİ
7.Kıta Başlıklı Bienal’de Pera Müzesinde sergilenen eserler ve Pera Müzesi İç Mimarlık öğrencileri ile birlikte Beyoğlu Pera Müzesinde sergilenmekte olan sabit koleksiyon ziyaret edildi. Bu vesileyle müzede sergilenmekte olan, 7. Kıta başlıklı 16. İstanbul Bienali kapsamındaki eserleri de öğrencilerimiz inceleme fırsatı bulmuş oldu. Öğrencilerin düşünme ve yorum yapma yeteneklerini geliştirmek amaçlı teknik gezide, çağdaş sanat ve estetik değerlerin mekana aktarımı konusunda yorumlar yapılarak görüş alış verişinde bulunuldu.
21.10.2019, saat 11.30-12.30
GÖRÜNENİN ÖTESİ
İstanbullu Günseli Kato, sanatı yanında Japonya deneyimlerini, Türkiye’ye dönüşünü, Türkiye deneyimlerini ve bütün bunların sanatını nasıl etkilediğini çok samimi ve olağanüstü bir üslupla anlatmıştır. 1974 yılında Ord.Prof.Dr.Süheyl Ünver’in Topkapı Sarayı Müzesi’nde verdiği minyatür dersleriyle başlayan sanat yolculuğu Japon Sato Vakfı ile İstanbulda kesiştikten sonra hayatı ve sanatı büyük ölçüde değişmiştir. 17 yıl Japonyada kaldıktan sonra Türkiyeye dönen Kato, Türk-Japon kültürlerini çağdaş sanatla da harmanlayarak, minyatür sanat öğelerini performans, heykel ve resim gibi sanat alanlarına taşıyarak geleneksel Türk sanatında yeni bir çığır açmış ve Türk sanatında nasıl yenilik yapılabileceğini göstermiştir.
21.10.2019 - 23.10.2019
BİRUNİ KULÜPLER FUARI- SANAT VE TASARIM KULÜBÜ STANDI
21-23 Ekim 2020 tarihleri arasında Biruni Kulüpler fuarında İç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencilerinin kurduğu Sanat ve Tasarım Kulübünün tanıtımı yapıldı. Tüm üniversite öğrencileri tarafından ilgiyle karşılanan bu yeni kulüpte iç mimarlık öğrencileri sanat ve tasarım hakkında merak edilen soruları cevapladılar. Aynı tarihlerde bölümümüzün bir başka etkinliği için davetli konuşmacı olan minyatürün ustası ve yaratıcı sanatçılarından ‘Günseli Kato’ da Sanat ve Tasarım Kulübünün standına renk kattı…
24.10.2019 Saat 15.30-16.30
Kent Arkeolojisi
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Prehistorya ve Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalından mezun olan ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde 1993-2008 yılları arasında çalışan Metin Gökçay hocamız İstanbul ve çevre ilçelerinde 100 civarında kazıda görev almıştır. En önemli ve meslek hayatının son kazısı Yenikapı Marmaray ve metro kazılarıdır. 2008 yılında kendi isteği ile emekli olan Metin Gökçay 2012’den beri Yıldız Teknik Üniversitesinde Kent Arkeolojisi ve Uygarlık Tarihi dersleri vermektedir. Kendi alanında birçok yayını bulunan, kentin geleceğini korumak, kentlinin kente olan ilgisini çekebilmek, kent bilincinin oluşturulabilmesi, kentin yaşanacak alanlarını arttırmak, tabiat varlıklarını korumak, kentin geçmişini, geleceğini korumak için -yaşayan kentlere özgü- kent arkeolojisi kavramını Türkiyede ilk defa geliştiren hocamızı dinlerken çook feyz aldık...
25.10.2019
16. İSTANBUL BİENALİ – YEDİNCİ KITA” TEKNİK GEZİSİ
Yönetimini akademisyen ve yazar Nicolas Bourriaud’nun üstlendiği ‘Yedinci Kıta’ başlıklı 16. İstanbul Bienali’nin 3 farklı noktasından biri olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Müzesine, Temel Eğitim I Dersi kapsamında, teknik gezi düzenlenmiştir. Bienal’de dünyamızın en önemli ve acil konularından biri olan “ekoloji” ele alınmıştır. İnsanların oluşturduğu doğal ve kültürel atıkları konu alan sanat çalışmaları, antropoloji ve arkeoloji konularından da yararlanılarak farklı bir bakış açısıyla ele alınarak sunulmuştur. Gün boyunca rehber eşliğinde, tüm eserleri ayrıntılı olarak incelerken, ‘Yedinci Kıta’ olarak tanımlanan, Pasifik Okyanusunun ortasında 3-4 milyon kilometrekarelik bir alanı kaplayan, 7 milyon ton ağırlığındaki yüzen devasa plastik atık yığını hakkındaki düşüncelerimizi paylaşarak tartıştık. Bienaldeki gözlemlerimizi kültür, sanat ve tasarımla nasıl buluşturabileceğimizi konuştuk. Bienal gezisinin özellikle proje ve temel eğitim derslerinde öğrencilerimiz üzerinde bıraktığı ufuk açıcı etkiyi, dönem boyunca gözlemledik.
06.11.2019
BİRUNİ ÜNİVERSİTESİ - SANAT ve TASARIM KULÜBÜ – LÖSEV
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü öğrencileri tarafından kurulan Biruni Sanat ve Tasarım Kulübü - Biruni Lösev işbirliği ile düzenlenen "Maskemi Takarım Farkındalık Yaratırım" etkinliği, lösemili çocuklar haftasında bölümümüzün atölyesinde gerçekleştirildi. Üniversitenin bütün bölümlerine açık olarak düzenlenen bu sosyal sorumluluk ve girişimciliği arttırma etkinliği, her katılımcı lösemili çocuk için renkli maske tasarlanması ve farkındalık yaratılması hareketine destek olmuştur
10.11.2019
Kent İçi Gözlem Gezisi : Rota Galata
Mimar ve şehir plancı Cansel Ceviz ve arkadaşları, İstanbulda, çeşitli yürüyüş yolları ile kültür açısından değerli buldukları yollarda yürümeye ve buraları tanımlayan karalamalar yapmaya karar verdiler. Her meslekten, her yaştan çizerleri bir araya getirerek birlikte üretmek ve birtakım değerleri paylaşmak üzere, 2017 yılında kurdukları “İstanbul Eskiz Turları”nda buluştular. Ve 4.Rota’yı Biruni Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü hoca ve öğrencileriyle birlikte gerçekleştirmek üzere yola çıktılar. 4. Rota için günümüzde tarihi ve fiziki özelliklerini nispeten korumuş olan Galata Kulesi ve çevresi seçildi. Ve Karaköyden Galataya doğru yürüyüşe geçildi. İlk duraklama noktası Kamondo Merdivenleriydi. Merdivenlerden yukarı Kule dibine doğru yol alındı. Eski tarihi dar sokaklardan yokuş yukarı çıkıldı. Etrafı çayhaneler ve bilumum oturma yerleri ile kuşatılmış olan Galata Kulesinin dibinde bir süre konaklandıktan sonra bu sefer başka bir yoldan aşağıya inilmeye başlandı; hem resim çekiliyor, hem de resim yapılıyordu. Fransız asıllı Levanten mimar Alexandre Vallauri’nin yaptığı Bank-ı Osmani-i Şahane’nin (Osmanlı Bankasının) önlerine gelindikten sonra istikamet Karaköye çevrilerek geri dönüldü.
11.11.2019
GÜNEŞLİ OKYANUS KOLEJİ İLE ATÖLYE ÇALIŞMASI
Üniversitemizin İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünü tercih etmeyi düşünen Güneşli Okyanus Koleji 12. sınıf öğrencileri ile üniversitemizde ortaklaşa atölye çalışması gerçekleştirildi. Bölümümüz hakkında bilgi edinen öğrenciler, Temel Eğitim ve Projeye Giriş I Derslerinin yapıldığı atölyede, öğrencilerimizle birlikte üç boyutlu cisimler (küp ve dikdörtgen prizma) yaparak, bunlardan bir kompozisyon meydana getirmeye çalıştılar. Böylece bir atölye çalışması deneyimi geçirmiş oldular.
02.12.2019
YÜTAŞ MAĞAZALARI TEKNİK GEZİSİ
Projeye Giriş I Dersi kapsamında, öğrencilerimizle birlikte İstanbul, Mecidiyeköyde Ortaklar Caddesinde, 1975 yılından beri dört mağazada hizmet veren Yütaş Yapı AŞ.’ne teknik gezimizi gerçekleştirdik. Seramik, batarya gibi mutfak ve banyolarda kullanılan araç-gereçlerin satışını gerçekleştiren ve ulusal-uluslararası ölçekte projelere danışmanlık yapan Yütaş Yapı’da öğrencilerimiz, dünyaca ünlü Porcelanosa, Kohler, Unica, Huppe, Grohe gibi markalar hakkında bilgi edindiler ve incelemelerde bulundular. Firma sahibi ve yönetim kurulu başkanı Ferhan Özkalp’in anlatımı ve ürün tanıtımı eşliğinde öğrencilerimiz dört mağazayı da gezerek, iç mimarlık sektörünün önemli marka ve ürünleri hakkında bilgi edindiler. Projeye Giriş I Dersi hocalarıyla birlikte gerçekleştirilen gezi, öğrencilerimizin dönem projelerine önemli katkıda bulunmuştur.
13.12.2019, Saat: 15.00
MESLEKİ SÖYLEŞİLER II : İç Mimarlık ve Malzeme
İç Mimarlık eğitiminde malzemenin yeri ve önemi konusuna değinilmiş; hocamız malzemenin iç mekan tasarımında neden önemli olduğunu anlatmış; malzemeyi tasarımla ilişkilendirmiş; tasarımın malzeme seçimini ya da malzeme seçiminin tasarımı nasıl etkileyebileceği konusunu örneklerle anlatmıştır.
20.12.2019
ARTER ÇAĞDAŞ SANAT MÜZESİ GEZİSİ
İstanbulun önemli çağdaş sanat müzelerinden olan Arter, sanatın tüm kollarını kapsayan sergi ve diğer etkinlikleri ile herkesin erişilebileceği canlı bir kültür ve sanat merkezidir. Arter gezisi öğrencilerimizin sanat ile etkileşim halinde olmaları ve farklı bakış açıları kazanmaları amacıyla, bölümümüz tarafından düzenlenmiştir. Öğrencilerimiz, Cengiz Çekil (Saat Kaç Sergisi), Altan Gürman ve Ayşe Erkmen (Beyazımtırak Sergisi) gibi birçok ünlü sanatçının sergi ve eserlerini, rehber eşliğinde görme ve gezme fırsatı bulmuşlar ve sanatla iç içe keyifli bir gün geçirmişlerdir
27.12.2019 - Saat : 15.00
İç Mimarlık ve Mobilya Tasarımı
İç Mimarlık ve mobilya ilişkisini, mobilyanın tasarım prensiplerini, zengin örnekler eşliğinde sunan Deniz Üner, endüstri ortamında tasarım ve üretim deneyimlerini öğrencilerle paylaşmıştır. Konferans sonrasında öğrencilerle yapılan sohbette Üner, Finlandya’daki master eğitimi sırasında yaşadığı ilginç hatıralarını anlatmış, öğrencilerimizin sorularını yanıtlamıştır.
24.02.2020 - 06.03.2020
ÖĞRENCİ ÇALIŞMALARI SERGİSİ
2019-20202 güz yarıyılı boyunca Projeye Giriş 1 ve Temel Eğitim 1 derslerinde öğrencilerimizin bir yarıyıl boyunca yaptıkları çalışmalar, Biruni Üniversitesi, Reyhan Binası Girişinde sergilendi. Sergide iki ve üç boyutlu çalışmalar, beden ve biçim, doku ve kolaj, nokta ve çizgi, renk, ritm ve denge çalışmaları yer aldı. Ayrıca çeşitli malzemeler kullanılarak mekanın kurgulanması ve Bauhaus’un 100. yıl posterleri de sergide yer alan çalışmalardan bazılarıydı. Sergi aracılığıyla yeni açılan İç Mimarlık Bölümü hakkında üniversitemizin diğer bölümleri de fikir sahibi olmuştur. Başta üniversitemiz öğrencileri olmak üzere akademisyenlerin ve idari personelin de yoğun ilgi gösterdiği sergimizin üniversitenin sanat faaliyetlerine katkıda bulunduğu söylenebilir.